A kisbabákkal való játék varázslatos kaland, hiszen minden apró mozdulat, érintés és hang újabb felfedezést jelent számukra. Az első hónapokban a picik még főként a szülők arcát fürkészik, hangjukat hallgatják ámulattal. A szülői mosoly, egy kedves dallam vagy egy gyengéd simogatás mind-mind izgalmas élményt nyújt a fejlődő babának.
Az újszülöttek világát elsősorban az érzékszervi tapasztalások határozzák meg. Születésüktől kezdve imádják az arcjátékot, amikor szüleik grimaszolnak, nyelvüket öltögetik vagy csücsörítenek. A babák ösztönösen utánoznak, így idővel maguk is próbálkoznak hasonló arckifejezésekkel. A hangutánzós játékok szintén lekötik figyelmüket – gügyögésük, gőgicsélésük válaszként érkezik a szülői hangokra.
A kéthónapos kortól kezdődő időszakban már sokkal aktívabbá válik a közös móka. A picurkák ilyenkor már hosszabb ideig tartják nyitva szemüket, többet mosolyognak és hangokat adnak ki. Remek szórakozást nyújt számukra a csörgő rázogatása, színes labdák görgetése vagy éppen a textúrákkal való ismerkedés. Puha plüssállatok, különböző tapintású anyagok simogatása mind-mind fejlesztik érzékelésüket.
A négyhónapos baba már élvezettel nyúl játékai után…
Ebben az időszakban remekül szórakozik a kukucskálós játékokkal – amikor egy kendővel eltakarjuk arcunkat, majd hirtelen előbukkanunk, garantált a kacagás. A „Itt a baba, hol a baba?” örök klasszikus marad, ugyanakkor fejleszti piciknél az állandóság fogalmának kialakulását is. A féléves csöppségek már önállóan képesek megragadni és manipulálni tárgyakat. Számukra izgalmas tevékenységgé válik a pakolászás – dobozok ki-be ürítése, építőkockák egymásra helyezése órákon át leköti őket. A zenés-mondókás játékok most válnak igazán népszerűvé. Tapsolás, integetés vagy éppen a „Süti-süti pogácsát” mondóka mozdulatai mind örömteli pillanatokat szereznek.
Ahogy közeledik az egyéves kor, úgy bővül jelentősen a játéktár. A mozgásfejlődéssel párhuzamosan egyre több lehetőség nyílik az aktív játékra. A kúszó-mászó babák imádnak alagutakon átbújni, párnákból épített akadálypályán közlekedni. A labdagurítás, -dobálás nemcsak szórakoztató, de remekül fejleszti mozgáskoordinációjukat is. Az egyéves totyogók már önállóan fedezik fel környezetüket. Számukra izgalmas játékot jelentenek a húzható-tolható járművek, melyekkel büszkén róják a köröket a lakásban. A szerepjátékok első jelei is megmutatkoznak – babájukat etetik, itatják, altatják. A építőjátékok komplexebbé válnak, tornyokat emelnek és rombolnak le újra és újra.
A közös alkotás öröme szintén fontos szerepet kap ebben az időszakban. Ujjfestés, gyurmázás vagy éppen nagy papírra való firkálgatás mind-mind kreatív önkifejezési lehetőséget biztosítanak a kicsiknek. Természetesen ilyenkor még nem a végeredmény számít, hanem maga az alkotás folyamata okoz örömet.
A szabadban töltött idő különösen értékes a babák fejlődése szempontjából. A homokozás, vízzel való játék, levelek gyűjtögetése mind újabb és újabb tapasztalatokkal gazdagítja őket. A természet hangjainak, illatainak, textúráinak felfedezése páratlan élményt nyújt számukra. A babákkal való játék során kiemelten fontos a türelem és az odafigyelés. Hagyjuk, hogy saját tempójukban fedezzék fel a világot, ne sürgessük őket. Figyeljük jelzéseiket – mikor fáradtak el, mikor válnak túlstimulálttá. A közös játék akkor igazán eredményes, amikor mindkét fél örömét leli benne.
Különösen lényeges szempont a biztonság kérdése. A játékok kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy életkornak megfelelőek legyeznek, ne tartalmazzanak apró, lenyelhető részeket. Rendszeresen ellenőrizzük a játékok állapotát, távolítsuk el a sérült darabokat. A felügyelet mellett zajló játék nyugalmat és biztonságot ad a babának.
A közös játék azonban nem csupán szórakozás – alapvető szerepet játszik a picik értelmi, érzelmi és szociális fejlődésében. A játékos tanulás során alakulnak ki az alapvető készségek, bővül szókincsük, fejlődik problémamegoldó képességük. A szülőkkel való pozitív interakciók pedig erősítik a kötődést, növelik önbizalmukat.
Megállapíthatjuk, hogy a babákkal való játék egy csodálatos utazás, melynek során napról napra tanúi lehetünk fejlődésüknek, képességeik kibontakozásának. A közösen eltöltött minőségi idő pedig olyan emlékeket teremt, melyek egy életen át elkísérnek minket.